ATÖLYE HAKKINDA

İnsan bilmeye ihtiyaç duyar. Deneyimlemeye, sormaya, cevaplara ulaşıp yeni sorular yaratmaya… Peki nasıl olur da düşünce ve zihin insana bahşedilmiş bir hediyeyken, aynı zamanda yaşamı çekilmez bir hale getirip zorlaştıran sesler arasında baş rolü oynar? Aslında insanla karmaşıklaşan ‘’yaşamak eylemi’’ söylendiği kadar basit olabilir mi?
Burdayız! Bu yaşamda! Öyleyse yaşamak ilk eylemimiz olmalı. Anlamak; bedeni, zihni, ruhu, duyularımızla bize bahşedilen, içinde yaşayıp dışarı taştığın hali; insanı… Ve oyunu!
Bunun için yapılacak ilk şey oyuna girmektir; bir çocuğun düşünmeden tüm merakıyla evcilik oyununun içine girdiği gibi. Sadece o anı düşünerek. Zihni, bedeni ve ruhu bir ederek.
Bunu daha önce yaptık. Tekrar hatırlamaya ne dersiniz? Peki bunu nasıl yapacağız? Birbirinden kıymetli hocalarımız eşliğinde insanı anda tutan eylemleri deneyimleyerek. Bedeni ve sesi tanıyarak, koordine bir şekilde hareket ederek, ses çıkararak, konsantrasyon, doğaçlama antrenmanlarıyla aslında önce seyredip, sonra seyrettiğini anlayıp ve sonunda oynayarak…

Atölye kayıt formu için tıklayın.

Detaylı bilgi için:

info@tiyatropangar.com

DERSLER

Her gün düşünmeden yaptığın bir hareketi neden ve nasıl yaptığını düşünüp, didikleyip tekrar ettiğinde, acaba o hareket ilk yaptığın gibi olabilir mi?
Yaşarken içini yakan bir duyguyu, bir rolü çalışırken hatırlamaya cesaret edebilir misin?
Bu soruların cevaplarını merak edenler ‘’oyunculuğun abc’sini’’ merak etmiş oluyorlar aslında.
Size bu merakınızla birlikte, konsantrasyon, dinlemek, kontrol, farkına varmak, zıtlıklar, korkular, problem ve koşullar, iletişim, ifade edebilme, zihinsel ve bedensel esneklik, seyretme, yorumlama ve oyuna dokunarak yeni oyun alanımızı yaratmayı teklif ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Dersin içeriğini, başta Bertolt Brecht’in kült eseri Üç Kuruşluk Opera’dan seçilmiş şarkılar olmak üzere yerli ve yabancı çeşitli tiyatro şarkıları ve koro aranjmanlarından oluşacaktır. Ayrıca müzik teorisi hakkında temel bilgiler verilecektir.Dersimizin en büyük amacı ise sizi ”ben güzel şarkı söyleyebilir miyim? ama benim sesim güzel değil ki” endişelerinden sıyırıp, şarkı söylemenin tadına vardırmaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hareket atölyesi, vücut koordinasyonunu geliştirmeyi ve bedenin işleyişini kavramayı hedefler. Böylece hareketin sınırları, bedeni yönetme becerisi ve bedene hakim olma kavramları sorgulanır. Aynı zamanda kişinin hayal gücünü ve özgünlüğünü hareket yoluyla geliştirmeyi önemser. Bu çalışmalarda kendi fiziksel dinamiklerimiz, duyumsama ve algılama eğilimlerimizi keşfedeceğiz ve çeşitli yönergeler aracılığıyla duyusal, duygusal ve fiziksel olasılıkların doğaçlama yoluyla keşfedilmesini araştıracağız.

KURS BİLGİLERİ

DERS BAŞLAMA TARİHİ: 16 MART 2019
DERS SÜRESİ: 12 HAFTA, TOPLAM 96 SAAT
DERS GÜNLERİ: CUMARTESİ – PAZAR
DERS SAATLERİ: 11:00 – 15:00
MEKÂN: BAHÇEŞEHİR KOLEJİ NAKKAŞTEPE 50. YIL KAMPÜSÜ
KONTENJAN: 20 KİŞİ
SON BAŞVURU: 9 Mart 2019