21. yüzyılda Hedda olmak

Feminist tiyatronun öncüsü olarak da görülen Henrik İbsen’in Hedda’sı, feminist akımın yıllar içinde geliştiği ve kadının her alanda var olmaya başladığı bu çağda değişmeye mahkum. Yönetmen Mehmet Birkiye bu dönüşümü gerçekleştirerek, Hedda ile 21. yüzyıl kadını arasında kuvvetli bir bağ kurmuş.

Read More

“Herkesin bir soytarıya ihtiyacı var”

Küçük sahnelerde dekorsuz, kostümsüz Oyunlar izlemeye iyiden iyiye alışmışız. Büyük bir sahnede “çok acayip” kostümler, makyajlar hatta masklarla oradan oraya koşturan, enstrüman çalan, şarkı söyleyen, zaman zaman rolleri değişen, sahneden taşıp seyircilerin arasına karışan birilerini görmek değişik ve iyi geldi. Shakespeare’in “Kral Lear”ından Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği “Soytarım Lear” bu yılki İstanbul Tiyatro Festivali’nin en çok konuşulan oyunlarından biriydi. Altıdan Sonra Tiyatro ve Pangar işbirliğiyle hayata geçirilen oyun sezonada hızlı bir giriş yaptı. Tomris İncer, Yiğit Sertdemir, Demet Evgar, Sezin Akbaşoğulları, Okan Yalabık, Berkay Ateş ve Umut Kurt’tan oluşan oyuncu ekibin performansı da, Candan Seda Balaban’ın imzasını taşıyan dekor, kostüm, mask, kukla ve makyaj da büyük ilgi gördü. Oyunun detaylarını Yiğit Sertdemir ve Demet Evgar’la konuştuk. Yiğit Sertdemir’in soytarıları merkeze alan Lear dünyasını yarın, salı günü ve 15-16 Aralık’ta Kadıköy Halk eğitim Merkezi’nde seyredebilirsiniz.

Read More

Kral (Soytarım) Lear, Shakespeare’e 450. yaş günü armağanı

Bu yıl festivalde izlediğimiz en çarpıcı yapımlardan biri, “Kral (Soytarım) Lear” oldu. İstanbul Tiyatro Festivali-Altıdan Sonra Tiyatro-Pangar ortak yapımı olan oyun, uyarlanmış özgün metniyle olduğu kadar, bir anlamda A Takımı olarak nitelendirebileceğim kadrosuyla da belleklerden uzun zaman silinmeyecek bir iz bıraktı. Tabii A Takımı derken yalnızca oyuncuları kastetmiyorum, Candan Seda Balan’ın görkemli kostüm, maske, kukla, makyaj tasarımını, Tuluğ Tırpan’ın müziğini, çok ender rastladığım başarılı tiyatro fotoğraflarına imza atan Ali Güler’i, akordeon’da Hakan Ali Toker’i, kontrbasta Aydın Balpınar’ı yapımın başarısındaki katkıları için kutluyorum.

Read More

Pupalardan zehirlenen kozalar

Avignon off festivali, tarihinde ilk kez Türkiye’den gelen ve ironik bir kadın ruhu taşıyan bir topluluğu ağırlıyor. Oyun metni, çağdaş bir yazar olan Adalet Ağaoğlu’na ait. Sahnede Türk seyircisinin çok iyi tanıdığı ve hayran olduğu üç büyük oyuncu var; Demet Evgar (topluluğun kurucusu), Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu.

Read More

‘Kozalar’ın seni korumaya yeter mi?

Zaman zaman okuduğum ve izlediğim eserlerin tarihlerine baktığımda, yüzyıllar önce ya da 45 yıl önce ya da daha yakın tarihlerde ortaya çıktığını düşünüp, nasıl da bazı şeylerin hiç değişmediğini, evrilip bir yerlerden yine benzer konulara dönüştüğüne hayret ediyorum...

Read More